Informační portál o penzi

naspořte si na melounovou penzičku…

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění je státem dotovaný systém, který spadá do třetího pilíře důchodového systému. Tento finanční produkt slouží primárně k zabezpečení optimální výše penze. Účastníci penzijního připojištění si již od roku 1994 mohli spořit v jednotlivých penzijních fondech. Tento systém byl na konci roku 2012 uzavřen a na začátku následujícího roku došlo k transformaci fondů, které nyní spravují penzijní společnosti.

Aktuální podmínky penzijního připojištění

Do penzijních fondů již nemohou klienti vstupovat (tato možnost skončila 30. 11. 2012), ale nadále v něm jsou zhodnocovány příspěvky klientů, kteří se v něm rozhodli zůstat. Klienti stávajících fondů mají možnost dále pokračovat v penzijním připojištění, které znají. U transformovaných fondů zůstaly zachovány aktuální podmínky:

  • státní příspěvky (ovšem v pozměněné výši)
  • garance nezáporného zhodnocení
  • příspěvky zaměstnavatele
  • jednorázové vyrovnání, výsluhová penze po 15 letech

Jde tedy o přímé pokračovatele penzijního připojištění, klienti si do transformovaného fondu nadále posílají své peníze, získávají státní příspěvky, uplatňují daňové úlevy a nechávají si vyplácet penze. Ukončit smlouvu je možné po dvou letech.

Převod do účastnických fondů

Stávající klienti transformovaných fondů (penzijní připojištění) si mohou své peníze kdykoliv převést do účastnických fondů (doplňkové penzijní spoření). V těchto fondech ovšem již neplatí garance nezáporného zhodnocení, ale fondy mají větší volnost při pokusech o zhodnocení příspěvků klientů, což může umožnit větší zisky a tedy i zhodnocení. Najednou lze využít i několik účastnických fondů jedné penzijní společnosti. V žádném účastnickém fondu vám však nebude garantováno nezáporné zhodnocení. Zároveň platí, že není možné být klientem transformovaného a účastnického fondu zároveň.